RTG

Badanie RTG, zwane też rentgenem lub prześwietleniem, wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Wykonuje się je w celu oceny nieprawidłowości w budowie, strukturze prześwietlanego narządu. Najczęściej rentgen wykonuje się w diagnostyce urazów i schorzeń układu kostnego. Wykonuje się je także w rozpoznaniu schorzeń stawów, chorób serca, zatok, nerek, przewodu pokarmowego,jamy brzusznej, klatki piersiowej, głowy. Do wykonania prześwietlenia niezbędne jest skierowanie lekarskie.

Prześwietlenie jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Nie wymaga specjalnego przygotowania poza dwoma wyjątkami: RTG kręgosłupa L-S i jamy brzusznej. Wówczas należy zachować dietę lekkostrawną w dniu poprzedzającym badanie, unikać produktów wzdymających i zażyć dostępny bez recepty środek eliminujący wzdęcia. Na badanie należy zgłosić się na czczo.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie RTG

 • Jama brzuszna
 • Klatka piersiowa
 • Kości czaszki
 • Kości lub stawy
 • Kości miednicy
 • Kręgosłup
 • Zatoki przynosowe
Zarezerwuj wizytę

Zobacz wszystkie dostępne badania

Posiłki

W większości badań RTG nie wymaga się specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, jednak wyjątek stanowią odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa oraz jama brzuszna. W tych przypadkach gazy nagromadzone w układzie pokarmowym mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jakość obrazu. Dlatego na dzień przed badaniem RTG zaleca się prowadzenie diety lekkostrawnej, półpłynnej, bez owoców, warzyw, słodyczy, pieczywa ciemnego ani napojów gazowanych. Należy przyjmować środek eliminujący gazy, dostępny w aptece bez recepty (np. Espumisan). Zaleca się, aby około godziny 15.00 w dniu poprzedzającym badanie zażyć środek przeczyszczający. Należy pić dużo wody niegazowanej, nawet około 3 litrów. W dniu badania należy pozostawać na czczo – można pić wodę niegazowaną.

 

Dokumenty

Prosimy o przedstawienie dokumentów:

 • dokument tożsamości,
 • skierowanie na badanie
 • wyniki wcześniejszych badań

Ubranie

Pacjent może być poproszony o zdjęcie odzieży wierzchniej, odsłaniając badaną okolicę anatomiczną.

 

Czas

Badanie trwa kilka minut.

Zarezerwuj wizytę

Zobacz wszystkie dostępne badania

Bezwzględne przeciwwskazania – wykluczające z badania:

 • Ciąża
Zarezerwuj wizytę

Zobacz wszystkie dostępne badania

Rejestracja

W pracowniach TOMMA Diagnostyka Obrazowa badanie RTG przeprowadzane są bez wcześniejszej rejestracji. Wymagamy jedynie skierowania.

 

Badanie

Badanie RTG jest szybkie i bezinwazyjne. W pracowni personel medyczny udziela pacjentowi wskazówek co do właściwego ustawienia się i przybrania określonej pozycji. W celu wykonania prześwietlenia należy odsłonić dany obszar ciała. W zależności od rodzaju badania pacjent może być poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu.

Wyniki badania

Po wynik badania RTG należy zgłosić się osobiście lub pobrać z Portalu Pacjenta. Odbiór wyniku przez osobę trzecią możliwy jest na podstawie pisemnego upoważnienia. W pracowniach TOMMA Diagnostyka Obrazowa obrazy zapisane na płycie CD Pacjent otrzymuje zaraz po badaniu, natomiast opis można odebrać w formie papierowej lub pobrać online z Portalu Pacjenta.

Zarezerwuj wizytę

Zobacz wszystkie dostępne badania