Tomografia komputerowa
Badanie tomografii komputerowej (TK) wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Technologia stosowana w nowoczesnych aparatach pozwoliła na zmniejszenie ilości promieniowania do minimum.
Badanie TK pozwala przeanalizować wybrane struktury organizmu pod różnym kątem. Tomografia komputerowa jest najczęściej rekomendowana w przypadku diagnostyki urazów, diagnostyki onkologicznej oraz w nagłych przypadkach zagrożenia życia.
Na badanie należy zgłosić się na czczo. W pracowniach TOMMA Diagnostyka Obrazowa wykonujemy min. tomografię głowy, brzucha, kręgosłupa, klatki piersiowej. Do przeprowadzenia badania TK wymagane jest skierowanie lekarskie.
Sprawdź, gdzie wykonasz badanie tomografii komputerowej
- Angiografia głowy
- Angiografia kończyn dolnych
- Angiografia kończyn górnych
- Angiografia naczyń jamy brzusznej
- Angiografia naczyń klatki piersiowej
- Angiografia tętnic szyjnych
- Głowa
- Jama brzuszna
- Jama brzuszna i miednica
- Klatka piersiowa
- Klatka piersiowa HRCT
- Klatka piersiowa w kierunku zatorowości
- Kości i stawy kończyny dolnej i górnej
- Kręgosłup lędźwiowy
- Kręgosłup piersiowy
- Kręgosłup szyjny
- Miednica
- Naczynia wieńcowe
- Szyja
- Twarzoczaszka
- Uszy
- Zatoki
Zobacz wszystkie dostępne badania
Posiłki
Dzień przed badaniem należy stosować dietę lekkostrawną. Nie należy jeść 6 godzin przed badaniem oraz pić 3 godziny przed badaniem (prosimy potwierdzić podczas rejestracji). Osoby, które przyjmują na stałe leki powinny je zażyć tak jak zwykle.
W przypadku badania TK jamy brzusznej, w dniu poprzedzającym badanie należy przyjąć ESPUMISAN 3 razy dziennie po 2 kapsułki, wypić 1,5 litra niegazowanej wody oraz przyjąć środek przeczyszczający. Pacjent przed badaniem powinien być odpowiednio nawodniony (woda niegazowana, płyny obojętne).
W przypadku badania TK głowy, uszu, szyi, klatki piersiowej, angiografii, Pacjent przed badaniem powinien być odpowiednio nawodniony (woda niegazowana, płyny obojętne).
Dokumenty
Prosimy o przedstawienie dokumentów:
- dokument tożsamości,
- skierowanie na badanie,
- wyniki wcześniejszych badań,
- w przypadku wszczepionych jakichkolwiek implantów należy dostarczyć dokumentację medyczną oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do badań,
- w przypadku badania z kontrastem należy posiadać aktualny (nie starszy niż 14 dni) laboratoryjny wynik poziomu kreatyniny.
Ubranie
Nie ma konieczności rozebrania się do badania. Przed badaniem pacjent może być poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów, aparatu słuchowego zewnętrznego – jeżeli znajdują się w okolicy zakresu badania.
Czas
Badanie trwa do 30 min.
Konieczna jest wcześniejsza rejestracja w celu ustalenie terminu badania.
Zobacz wszystkie dostępne badania
Bezwzględne przeciwwskazania – wykluczające badania:
- Ciąża
Przeciwwskazania do badania z użyciem środków kontrastowych:
- Uczulenie na jod
- Wole toksyczne tarczycy
- Planowanie leczenia raka tarczycy promieniotwórczym jodem
- Nadczynność tarczycy
- Niewydolność nerek
- Nadciśnienie
- Ostra i przewlekła niewydolność krążenia
- Astma i rozedma płuc
- Ostry krwotok śródmózgowy
Zobacz wszystkie dostępne badania
- Rejestracja
Na umówioną wizytę należy zgłosić się ok. 20 minut przed ustaloną godziną badania. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz oraz obowiązkowo przedstawić skierowanie na badanie. W przypadku badań z kontrastem należy dodatkowo przedstawić aktualny wynik badania poziomu kreatyniny.
- Pokój przygotowawczy
Przygotowanie do badania odbywa się w przeznaczonym do tego osobnym pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem badania należy wypełnić kwestionariusz.
- Badanie
Badanie jest wykonywane przez technika radiologii. Podczas badania można pozostać w ubraniu. W czasie trwania badania (do 30 min) należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji. W uzasadnionych sytuacjach do prawidłowego wykonania badania wymagane jest podanie środka kontrastującego.
- Wyniki badania
Po wynik badania TK należy zgłosić się osobiście lub pobrać z Portalu Pacjenta. Odbiór wyniku przez osobę trzecią możliwy jest na podstawie pisemnego upoważnienia. W pracowniach TOMMA Diagnostyka Obrazowa obrazy zapisane na płycie CD Pacjent otrzymuje zaraz po badaniu, natomiast opis można odebrać w formie papierowej lub pobrać online z Portalu Pacjenta.
Zobacz wszystkie dostępne badania
Ważne
W Pracowniach Tomma stoły do badań w rezonansie i tomografii mają udźwig do 120/130 kg (nośność stołu należy sprawdzić zawsze dla konkretnej pracowni- mogą się różnić w zależność od producenta oraz modelu sprzętu). Jeśli Pacjent przekracza taką wagę, badanie nie będzie mogło się odbyć.
Średnica gantry standardowego rezonansu wynosi 60 cm (średnica może się różnić w zależność od producenta oraz modelu sprzętu). Jeśli Pacjent w najszerszym miejscu ciała (ramiona, klatka piersiowa, biodra) nie zmieści się w okrąg o takiej średnicy, badanie nie będzie mogło się odbyć.